Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów? Na co zwracać uwagę?

2020-08-20
Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów? Na co zwracać uwagę?
Wybór pasty do zębów tylko pozornie jest banalnie prosty. Obecnie w każdej drogerii, supermarkecie czy aptece znajdziemy szeroki wachlarz produktów o różniących się, ale podobnych składach, z których większość posiada atest Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Ten stan rzeczy powoduje, że dla osób, które nie mają większych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, wszystkie pasty do zębów jawią się jako podobne. Kupują więc tę, która jest aktualnie w promocji lub po prostu taką, jaką kupowali zawsze. W przypadku past dla dzieci na wybór wpływać może także smak, nie bez znaczenia pozostaje design opakowania i wpływ reklam telewizyjnych.

Odpowiednio dobrana pasta do zębów może być jednak potężną bronią w walce o zdrowie. Poświęć chwilę i zadaj sobie pytanie, czy Ty lub Twój dentysta zauważyliście ostatnio któryś z tych problemów w jamie ustnej:

- próchnica,
- choroby jamy ustnej,
-
przebarwienia,
- nadwrażliwość,
- odkładanie się kamienia nazębnego,
- krwawiące dziąsła.

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na którykolwiek z tych objawów, może to oznaczać, że Twoja obecna pasta do zębów tak naprawdę nie zapewnia ochrony, jakiej potrzebujesz. Rozwojowi wszystkich tych problemów można zapobiec poprzez wybór odpowiednich.

Walka z próchnicą

Najważniejszym składnikiem pasty do zębów działającej przeciwpróchniczo, jest fluor. Pomaga on w remineralizacji zębów. Typowe formy fluoru w pastach do zębów to fluorek sodu, monofluorofosforan sodu i fluorek cynawy. Fluorek cyny ma również działanie przeciwbakteryjne, co dodatkowo pomaga zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł oraz może zapewnić pewną ochronę przed nadwrażliwością. Pasty do zębów o wysokiej zawartości fluoru zapewniają zwiększoną ochronę osobom z wysokim ryzykiem próchnicy. Ale powinny być używane tylko na polecenie dentysty lub higienistki i są dostępne tylko w aptekach.

Pasty do zębów dla dzieci zwykle zawierają mniej fluoru, ponieważ dzieci mogą połknąć znaczną część pasty. Od szóstego roku życia dzieci mogą używać pasty o zwykłej mocy.

Choroby jamy ustnej

Różnego rodzaju owrzodzenia, uszkodzenia dziąseł, a także próchnica, wymagają silnego działania antybakteryjnego, by powstrzymać rozwój drobnoustrojów. Takie właśnie działanie mają specjalistyczne pasty do zębów z chlorheksydyną, która, mimo że jest silną substancją, może być stosowana na co dzień w warunkach domowych.

Bielsze zęby

Pasty wybielające działają przede wszystkim poprzez zwiększenie ścieralności produktu. Łagodne środki ścierne pomagają utrzymanie zębów w czystości i zapobiegają przebarwieniom. W pastach wybielających znajdziesz fosforany (pirofosforan wapnia), węglany (węglan wapnia), związki krzemionki lub związki glinu.

Nadwrażliwe zęby

Nadwrażliwość na zimno, gorąco czy kwaśny smak, to popularna przypadłość, której najczęstszą przyczyną jest odsłonięcie części korzenia w wyniku recesji dziąseł. Może się to zdarzyć w wyniku zbyt mocnego szczotkowania, choroby dziąseł lub starzenia się lub połączenia tych trzech czynników. Ale zamiast samodzielnie diagnozować, poddaj się badaniu stomatologicznemu, aby upewnić się, że nie ma ubytków ani innych powodów do niepokoju. Samą nadwrażliwość z łatwością wyleczysz specjalistycznymi pastami, takimi jak Frezyderm czy Biosmalto Senstive

Krwawiące dziąsła

Jest to problem, którego z całą pewnością nie należy lekceważyć. Jego przyczyną mogą być nie tylko zbyt twarde włosie szczoteczki do zębów czy ogólny brak higieny, ale też ogólne osłabienie organizmu, jak również poważne schorzenia, takie jak paradontoza. W takim wypadku należy wybrać pastę na krwawiące dziąsła o działaniu nie tylko przeciwpróchniczym, ale też przeciwzapalnym i antybakteryjnym, na przykład, zawierające wspomnianą już chlorheksydynę.

Szeroka gama dostępnych produktów do pielęgnacji jamy ustnej czyni dziś zachowanie zdrowych i pięknych zębów łatwiejszym, niż kiedykolwiek. Poświęć chwilę na przeanalizowanie zarówno swoich potrzeb, jak i możliwości, jakie oferuje rynek, i wybierz pastę, która najlepiej spełni twoje oczekiwania. Efekty zobaczysz już po paru tygodniach!

Polecane

pixel