Jak poradzić sobie z krwawiącymi dziąsłami?
2020-04-30
Zauważyłeś, że podczas szczotkowania zębów na szczoteczce pojawiają się niewielkie ilości krwi? A może problem ten zaczął się już jakiś czas temu, a ilość krwi stale się zwiększa? Krwawiące dziąsła to sygnał, że coś jest nie tak – zdecydowanie nie należy go ignorować. Jeśli krew pojawia się coraz częściej, powinieneś jak najszybciej zacząć działać. Sprawdź, co może być przyczyną krwawiących dziąseł i w jaki sposób możesz przeciwdziałać temu problemowi.
Dlaczego dziąsła krwawią?
Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziąsła nagłe zaczęły krwawić. Być może nigdy nie miałeś takiego problemu i krew na szczoteczce była dla Ciebie dużym zaskoczeniem, bo dotychczas o tego typu kłopotach słyszałeś jedynie w reklamach? A może wręcz przeciwnie – problem krwawiących dziąseł dotyka Cię od czasu do czasu, jednak nie potrafisz skutecznie sobie z nim poradzić?Przyczyn krwawiących dziąseł może być kilka. Jedno jest pewne – krew to sygnał, że coś jest nie w porządku i zdecydowanie nie należy czekać, aż problem zniknie sam z siebie. Najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł to:
- uszkodzenia mechaniczne – zdarza się, że podczas jedzenia twardych pokarmów dziąsło zostanie uszkodzone w sposób mechaniczny, na przykład gdy podczas sięgania po orzechowe przekąski trafimy na łuskę. Inną przyczyną pojawienia się uszkodzeń mechanicznych może być używanie zbyt twardej szczoteczki. W takiej sytuacji należy zaczekać, aż dziąsło zagoi się samoczynnie – z reguły krwawienie ustąpi już po chwili. Należy oczywiście unikać gwałtownego szczotkowania, jednak – jeżeli masz pewność, że to uszkodzenie mechaniczne – nie ma tutaj powodu do niepokoju. Jeśli uszkodzenie spowodowane jest przez zbyt twardą szczoteczkę, należy ją wymienić na miękką, wskazane jest używanie miękkich szczoteczek, które będą bezpieczne dla Twoich dziąseł i zębów.
- stan zapalny – w większości przypadków regularne, a nawet codzienne krwawienie dziąseł to sygnał, że w jamie ustnej rozwija się stan zapalny. Nie tylko krwawienie dziąseł, ale też zaczerwienienie i ból mogą świadczyć o początkowej fazie zapalenia przyzębia. Niestety, częstym powodem takiego stanu jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a jednocześnie jest to jedna z częściej diagnozowanych dolegliwości stomatologicznych. W takiej sytuacji należy zadbać o poprawną higienę jamy ustnej,
- przyczyny krwawienia dziąseł mogą również mieć swoją przyczynę gdzie indziej, na przykład w anemii, niedoborach witaminy K, w cukrzycy czy przy niektórych chorobach wątroby. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, a także zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej – na szczęście odpowiednio dobrana pasta czy szczoteczka mogą przynieść dziąsłom ulgę i zdrowie.Warto również wspomnieć o tym, że krwawienie dziąseł jest problemem, który stosunkowo często występuje u kobiet w ciąży. Osoby te powinny zwrócić szczególną uwagę na produkty, stosowane do higieny jamy, ponieważ jej zaniedbanie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Na szczęście na rynku dostępne są specjalne pasty do zębów, które skutecznie zapobiegają krwawieniu dziąseł.
Krwawienie przyzębia – jak zadbać o higienę jamy ustnej?
Wiele osób, które zauważają u siebie krwawienie dziąseł, w pierwszym odruchu chce zrezygnować z ich szczotkowania. To błąd – w wielu przypadkach to właśnie niewystarczająca higiena jamy ustnej odpowiada za rozwój stanów zapalnych. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj zmiana przyzwyczajeń – czasem wystarczy zakup innej szczoteczki lub pasty do zębów, która będzie zapobiegać krwawieniu dziąseł.
Zbyt twarda szczoteczka to ryzyko uszkodzeń mechanicznych
Używanie szczoteczki do zębów o największym stopniu twardości wielu osobom kojarzy się z… dokładniejszym myciem zębów. Niestety, niewiele w tym prawdy. Zbyt twarde włosie może doprowadzić między innymi do powstawania uszkodzeń mechanicznych lub do nadwrażliwości. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wybór miękkiej i bardzo gęstej szczoteczki. W przypadku krwawiących dziąseł dobrze sprawdzą się szczoteczki Curasept Maxi Soft, które zaprojektowane są w taki sposób, aby przeciwdziałać krwawieniu przyzębia.
Odpowiednia pasta do zębów na krwawiące dziąsła
Kluczowym elementem, mającym na celu zapobieganie krwawieniu dziąseł, jest wybór odpowiedniej pasty do zębów. Doskonale sprawdzi się pasta CURASEPT ADS z oczarem wirginijskim. Składnik ten pomaga utrzymać dziąsła w dobrym stanie – szczególnie wtedy, kiedy mają tendencję do krwawienia i powstawania zaczerwienień. Oczar wirginijski ma także silne działanie ściągające dzięki dużej zawartości garbników, kwasu galusowego, katechiny i związków flawonoidowych. Składniki te nie tylko uszczelniają naczynia krwionośne, dla też przyspieszają gojenie. Tego typu pasta to wręcz doskonałe narzędzie w walce z krwawiącymi dziąsłami.
Nie zapomnij o płynie do płukania jamy ustnej
Istotnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest stosowanie płynu do płukania. W przypadku krwawiących dziąseł doskonale sprawdzi się Płyn do płukania jamy ustnej CURASEPT ADS z oczarem wirginijskim. Wystarczy używać go dwa razy dziennie przez minutę, aby dziąsła otrzymały szybką pomoc i by powstałe na nich rany mogły szybciej się zagoić. Oczar wirginijski to zdecydowanie jeden z tych składników, które charakteryzują się najwyższą skutecznością w przypadku krwawienia dziąseł.
Jak poradzić sobie z krwawiącymi dziąsłami – podsumowanie
Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziąsła krwawią, koniecznie zadbaj o wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Konieczna jest higiena w przestrzeniach międzyzębowych przy użyciu nitki dentystycznej i szczoteczek międzyzębowych. Poprawa higieny spowoduje, że krwawienie ustanie już po kilku dniach, a problem zniknie. Co istotne, musisz pamiętać o tym, że w wielu przypadkach krwawienie dziąseł jest efektem niewystarczającej higieny jamy ustnej, dlatego warto przyjrzeć się swoim codziennym przyzwyczajeniem i – w razie potrzeby – nieco je zmienić. Jeśli problem nie ustanie, warto skonsultować się ze stomatologiem. Być może przyczyna krwawienia dziąseł leży gdzie indziej i koniecznie będzie zastosowanie profesjonalnego leczenia.