Co może oznaczać ból zębów przy piciu zimnych czy gorących napojów?
Jedną z najczęstszych przyczyn, przez które pacjenci zgłaszają się do dentystów, jest ból zębów podczas picia zimnych lub gorących napojów albo dań. Jest to charakterystyczny ból – krótkotrwały, ale przeszywający. Wzmagają go dodatkowo potrawy kwaśne oraz słodkie. Oczywiście można sobie z tym problemem poradzić, konieczna jest w tym celu prawidłowa higiena jamy ustnej i stosowanie właściwych preparatów, które złagodzą objawy. Co może oznaczać taki ból i jak się go pozbyć?
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Krótki i ostry ból spowodowany jest reakcję zębiny na bodźce termiczne, takie jak właśnie zimne i ciepłe posiłki oraz napoje. Reakcje takie mogą powodować ponadto dotknięcie zęba narzędziem, sztućcem lub nawet szczoteczką. Ból nie jest związany z wadą ani chorobą zęba. Odsłonięcie zębiny może nastąpić na skutek recesji dziąsła lub utraty szkliwa.
Coraz większa powierzchnia zębów jest odsłaniana aż do korzeni, a te z kolei nie są chronione przez szkliwo. Odsłonięciu ulegają tym samym tysiące niewielkich kanalików, które prowadzą do tak zwanej miazgi, czyli ośrodka nerwowego zęba. Powodem nadwrażliwości na gorące albo zimne napoje może być też wspomniana utrata szkliwa. Polega ona na uszkodzeniu albo starciu szkliwa, które chroni unerwioną część zęba – tym samym zostaje ona pozbawiona ochrony, a zębina od tej pory staje się miejscem szczególnie wrażliwym na odczuwanie bólu.
Powodem odsłonięcia szyjki zębowej może być używanie niewłaściwych akcesoriów do higieny jamy ustnej. Niektóre pasty do zębów cechuje np. zbyt duża ścieralność. Ważne jest także dobranie odpowiedniej szczoteczki – nie może być ona za twarda. Nie powinno się szczotkować zębów zbyt mocno, ponieważ grozi to właśnie starciem szkliwa i recesją dziąseł, podobnie jak należy uważać, by nie stosować zbyt silnych preparatów wybielających zęby.
Nadwrażliwość wywoływać mogą złe nawyki, w tym te żywieniowe. Picie gazowanych napojów, jedzenie zbyt dużych ilości owoców cytrusowych i słodyczy to najpopularniejsze z nich. Zgrzytanie zębami i ich zaciskanie skutkuje ścieraniem szkliwa, podobnie zresztą jak obgryzanie paznokci i końcówek ołówków czy długopisów. Palenie papierosów i zbyt częsty kontakt z chlorowaną wodą też może w konsekwencji doprowadzić do pojawiania się bólu w trakcie spożywania gorących bądź zimnych dań i napojów.
Dla szkliwa najniebezpieczniejsza jest płytka nazębna. W składzie płytki znajdują się bakterie, które produkują kwasy bardzo silnie oddziaływające na powierzchnię szkliwa i w konsekwencji doprowadzające do jego utraty. Z powodu nadwrażliwości pacjenci często unikają szczotkowania wrażliwego miejsca, co niestety prowadzi do odkładania się jeszcze większej ilości płytki nazębnej.
Jak leczyć nadwrażliwość zębów?
Odczuwanie ostrego bólu w tej przypadłości jest co prawda krótkotrwałe i ustępuje bardzo szybko po zaprzestaniu działania bodźca, jednakże z pewnością jest to dolegliwość męcząca, której lepiej się pozbyć. Wśród sposobów leczenia nadwrażliwości zębów wymienić można stosowanie specjalnych past do zębów nadwrażliwych – w przypadku łagodnej nadwrażliwości już po dwóch tygodniach używania ich można zaobserwować wyraźną poprawę. Pasty zmniejszające nadwrażliwość to preparaty, które zamykają kanaliki zębinowe i zmniejszają wrażliwość nerwów. W ich składzie często znajduje się wysoka zawartość fluoru, wapnia, preparatów złożonych oraz soli żelaza, glinu albo potasu.
Najistotniejsze zazwyczaj jest znalezienie przyczyny utraty szkliwa albo cementu korzeniowego i powstrzymanie postępowania tego procesu. Koniecznie trzeba też ograniczyć soki owocowe i słodzone napoje gazowane. Nie zaleca się także spożywania kwaśnych potraw. Szczotkowanie zębów zastępuje się nieraz płukaniem, zwłaszcza wśród pacjentów zbyt mocno szczotkujących zęby.
Produkty pomagające zwalczyć nadwrażliwość zębów
Delikatność i miękkość podczas użytkowania to najważniejsze cechy szczoteczek stosowanych w nadwrażliwości zębów. Wyprodukowane przez markę Tello szczoteczki są przeznaczone właśnie dla osób, które potrzebują ostrożnej pielęgnacji jamy ustnej. Produkty te delikatnie masują dziąsła w trakcie mycia zębów, co sprawia, że są lepiej ukrwione. Gęste ułożenie włókien w szczoteczce powoduje, że czyszczenie zębów jest delikatne i bezpieczne dla szkliwa.
W obliczu nadwrażliwości zębów stosuje się płukanki. Płyn Curasept ADS zapobiega tworzeniu się niszczącej szkliwo płytki nazębnej. Wspomaga on w dodatku regenerację dziąseł i jamy ustnej, chroniąc dziąsła przed nawracaniem problemu krwawienia albo zaczerwienienia. W jego składzie nie ma alkoholu, co jest istotne, gdyż płyn ten nie działa drażniąco na delikatne dziąsła.
Bardzo popularną metodą walki z tym rodzajem bólu jest też pasta na nadwrażliwość zębów. W zależności od producenta cechują się one różnymi właściwościami. Wyprodukowana przez Frezyderm pasta SENSITIVE TEETH, do codziennej pielęgnacji wrażliwych zębów. Formuła oparta na organicznej soli potasowej oferuje specjalistyczne działanie, które bezpośrednio i skutecznie leczy objawy, jednocześnie znacznie zmniejszając nadwrażliwość zębów.
Biorepair pomaga w uzupełnieniu pęknięć i ubytków na powierzchni zębów, gdyż w jej składzie znajduje się substancja będąca głównym składnikiem budulcowym szkliwa. Tymczasem pasta na nadwrażliwość zębów Curasept Biosmalto posiada bardzo wysoką aktywność biologiczną, za której sprawą odbudowuje zębinę i szkliwo. Wpływa tym samym na odbudowę struktury zęba i pozwala skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością.